Érdekességek
Bodrogszerdahely élővilágának jelentősége
A Bodrogköz így Bodrogszerdahely nagy területe a sok évszázados emberi tevékenység, a lakott belterület, utak, kertek, szőlőultetvények, szántóföldek és legelők miatt nem mutatja az eredeti, természeti képét. Csupán néhány kisebb, a gazdálkodásra alkalmatlan, mocsaras vagy száraz kopáros folt kerülte el a táj átalakitását. Ezek azonban különleges emlékeket, az ősi élővilág maradványait, irmagjait őrzik napjainkban. Csak az elmúlt évszázadban kezdték felismerni az emberek, hogy ezek a természeti területek fontosak lehetnek a saját túlélésük szempontjábol is, s az utolsó pillantban megőrizték mentették meg egy terület részét amely közé tartozik a Nemzeti természetvédelmi rezervátum a TAJBA (fontos európai jelentőségű terület) különleges élőlényével együtt a Mocsári teknőssel. Ez a teknős faj már a kihalás szélén áll. Községünk fontos része a Bodrog holtága is. A partján egy kilátó torony áll amelyről lehetőség nyílik megfigyelni a madarak kolóniáját, egyre csökkenő létszámában. Bodrogközben 37 európai jelentőségű madár faj él és a gémeken kívül láthatunk- nagy kócsagot, gázlómadarat, cserregő nádi poszátát, bakcsót és a szárcsát. A bodrogközi Bodrog-árttér énekesmadarai közül 39. Fajt tudtak kimutatni, amelyek ugyancsak élhetnek Bodrogszerdahely ligeteiben is. Többek között: tengelice, sárga billegető, fitisfüzike, barátcinege, kékcinege, seregély, vízityúk, böjti réce, gólya és hattyú. A tyúkalkatúak közé tartoznak még a fürj és a fogoly. Alkonyatkor gyakran láthatók és halhatók a kuvik, füles és macska bagoly. Gyakran hallható de ritkán látható a kakukk és a varjúfélék közül a dolmányos varjúk, szarkák, vetési varjak és szajkók.
Mocsári teknős Bodrogszerdahely környéknek a nevezetessége. Szlovákiában az ismert legnagyobb állománya a Tajba-tó környékén él. Ez a teknős ragadozó, kisebb halakkal, kétéltüekkel, csigákkal vagy elpusztult állatokkal táplálkozik. A mocsári teknős európai elterjedésének egyik legészakibb része a bodrogszerdahelyi, ezért érdemes arra, hogy állományát folyamatosan nyomon kövessék.
A BODROG folyó és holtágai mint például az Iski tó gazdag halfaunájával sok lehetőséget kínál a horgászoknak. Sok éven keresztül a kutatók vizsgálatokkal pontos képet kaptak a folyóban és tóban lévő élő halak fajonkénti megoszlásáról és kimutatható hogy 31.halfaj létezik. A leggyakoribb fajok a: kecsege, különféle ponytfélék, ezüst kárász, leső harcsa, csuka, fogas süllő és a folyami sügér. A területen sok fajta rovar, denevér és rákcsáló - európai hód, ürge, közönséges hörcsög, vörös mókus él amely a Vécsey parkban látható.
Bodrogszerdahely flórája
Bodrogszerdahely fontos területe Tarbucka a botanikus sajátosságaival és figyelemre méltó flórájával. A síksági legelők területén elterjedt akácerdők, melyek árnyékot nyújtanak a legelő szarvasmarhának. Sajnos a természetes gyepek inváziv elfoglalása káros folyamatnak bizonyult és a sokszínű növényzetből kevés fajta maradt meg mint a: nagy csalán, vérehulló fecskefű, zamatos turbolya, ragadós galaj, meddő rozsnok és piros árvacsalán. A kertek működő és felhagyott területén egyaránt láthatók gyümölcsfák- a közönséges dió, mandula, madárcseresznye, meggy, cseresznyeszilva, kajszi vagy sárga barack, birs, körte és alma. Az északi domboldalon tölgyes erdők nyúlnak. A bozontos részein megtalálhatók a vadrózsa, mezei szil, versgyűrű som, kökény, fehér akác és a fagyal. Virágos növényekben leggazdagabb sztyepplejtők számos foltja. Ezekben virít kora tavasszal a leánykökörcsin illetve több hibridje is előfordul- magyar nőszirom, agárkosbor, kitaibel viola és nagyobb látványos csomókban a kunkorgó árvalányhaj és mindegyiket védelem illeti. A sziklák között kakukkfű, sarlós gamandor, mezei zsálya nyílik és számos szekfűszeg több fajtája is. A Tajba tó, Bodrog folyó holtágai és medrei menedéket nyújt számos vízi és parti növényzetnek. Bodrogköz egész területén kialakult egy színes hínár kolónia.